Dzisiejszy świat, pędzący coraz szybciej i poganiający na każdym kroku współczesnego młodego człowieka, często przytłacza nadmiarem obowiązków i odpowiedzialności. Pojawiają się zaburzenia snu (bezsenność lub nadmierna potrzeba spania), stres, trudności w skupieniu i koncentracji, stany lękowe, objawy somatyczne, uciekanie w używki. Tego typu dolegliwości sprawiają, że powstaje pytanie – czy mam depresję? Jak to sprawdzić czy cienka granica między fizycznym przemęczeniem, które wymaga odpowiedniej dawki odpoczynku a zaburzeniem wymagającym leczenia, została już przekroczona?
Test na depresję dla dorosłych
Test na depresję to potoczna nazwa przesiewowego narzędzia diagnostycznego przeznaczonego do wstępnej oceny czy występują objawy depresji. Najbardziej znanym kwestionariuszem tego typu jest „Inwentarz Depresji Beck’a (BDI)” przeznaczony dla osób dorosłych. Składa się z 21 zdań, do których dołączonych jest 4 twierdzeń do wyboru. W oparciu o to narzędzie dokonuje się się wstępnej oceny sytuacji.
W przypadku, gdy podejrzewana jest depresja u nastolatków można wstępnie wykonać „Skalę Depresji Kutchera dla młodzieży” a następnie skonsultować uzyskany wynik ze specjalistą (nawet lekarzem rodzinnym, który wskaże czy konieczne jest podjęcie dalszych kroków).
Test na depresję – gdzie wykonać?
Pierwszym krokiem do oceny stanu psychicznego może być test na depresję. W internecie dostępnych jest wiele narzędzi reklamowanych jako pomoc w rozpoznaniu czy pojawiające się symptomy to już objawy depresji. Należy podchodzić do nich z dystansem i traktować jako pierwszy krok do podjęcia odpowiednich działań. Tego typu ankiety i kwestionariusze nie są jednak narzędziem diagnostycznym. Często przedstawiane w formie psychozabawy i quizu pozwalają tylko pobieżnie rozeznać się, jakie stany depresyjne pojawiają się w danym momencie życia. Na ich podstawie nie wolno opierać przeświadczenia o pojawieniu się choroby lub jej braku.
W celu postawienia właściwej diagnozy należy się udać do specjalisty z dziedziny psychologii lub psychiatrii. Tylko odpowiednio przeprowadzona rozmowa i test w profesjonalnym gabinecie mogą potwierdzić lub wykluczyć czy pojawiające się problemy to stany depresyjne, depresja czy chwilowy kryzys wymagający najczęściej tylko właściwej regeneracji organizmu w sferze fizycznej i/lub psychicznej.
Test na depresję – mam wynik i co dalej?
Jeżeli wynik testu na depresję jest negatywny można podejrzewać, że pojawiające się stany depresyjne to wynik jednorazowego epizodu. Warto jednak rozpocząć prowadzenie bardziej higienicznego trybu życia. Wskazana jest także obserwacja czy nie pojawiają się więcej objawy depresji. Każdy kolejny epizod powinien być konsultowany ze specjalistą.
W przypadku, gdy test na depresję da wynik pozytywny należy podjąć odpowiednie kroki w celu poprawy stanu zdrowia, czy też wymagają głębszej diagnozy. Specjalista psycholog, psychoterapeuta lub lekarz psychiatra pomoże oszacować skalę zaburzenia oraz ustali z pacjentem odpowiednie postępowanie jak wyjść z depresji. Konieczny jest dobór odpowiednich metod i form. Inaczej bowiem leczona jest depresja w ciąży, odmiennego postępowania wymaga depresja poporodowa a jeszcze innego depresja lękowa.