Test na depresję u nastolatków – czy jest skuteczny?

Test na depresję
Podziel się:

Depresja jest obecnie zaliczana do grupy zaburzeń psychicznych o charakterze cywilizacyjnym. Szybkie tempo życia, dużo wyzwań i odpowiedzialności do zrealizowania w krótkim czasie, postęp technologiczny skracający dystans, ale jednocześnie spłycający relacje oraz zaburzający emocje – to wszystko przyczynia się do pogłębienia trudności. W konsekwencji często pojawia się depresja lękowa czy inne jej rodzaje. Test na depresję pozwala na wychwycenie początkowych symptomów.

Czy istnieje test na depresję do badania nastolatków i osób dorosłych?

Osoby mające problemy adaptacyjne, z kontrolą i wyrażaniem emocji, odczuwające często smutek i przygnębienie zadają sobie pytanie czy mam depresję. Jeśli tak to jak stwierdzić? W internecie można wykonać test na depresję. Przesiewowe, tzn. pozwalające na wstępną ocenę aktualnego stanu, narzędzia diagnostyczne pomagają sprawdzić nasilenie pojawiających się symptomów.

Jak rozpoznać depresję u młodzieży? Wstępną metodą jest Skala Depresji Kutchera. Składa się z 21 pytań wielokrotnego wyboru. Jego wykonanie zajmuje około 15-20 minut. Natomiast dla osób dorosłych test na depresję to potoczna nazwa Inwentarza Depresji Becka (BDI). Można go wykonać także u nastolatków, którzy ukończyli 13 rok życia.

Jakie są czynniki, które ocenia test na depresję?

Test na depresję składa się z kilkudziesięciu twierdzeń, do których należy się ustosunkować. Na podstawie ich analizy otrzymujemy wynik wskazujący czy podejrzewane objawy depresji rzeczywiście nimi są. Test wskazuje np. na to czy występują stany lękowe, obniżony nastrój, zaburzenia adaptacyjne czy trudności w kontaktach z otoczeniem.

Test na depresję – czy jest skuteczny?

Wyżej wymienione narzędzia stanowią wyłącznie podstawę do oceny zagrożenia zaburzenia. Żeby potwierdzić podejrzenia i dowiedzieć się jak walczyć z depresją konieczna jest wizyta u specjalisty. Sam test jest tylko wskazówką do kontaktu z osobą, która profesjonalnie pomoże. Można najpierw udać się do lekarza rodzinnego, który wie jak rozpoznać depresję. Pokieruje również do właściwego gabinetu (w przypadku, gdy zostanie potwierdzone podejrzenie zaburzeń o charakterze depresyjnym) lub podpowie jakie środki profilaktyczne stosować, by nie rozwinęły się np. stany depresyjne.

Podczas pierwszej wizyty lekarz psychiatra, psycholog lub psychoterapeuta na podstawie szczegółowego wywiadu diagnostycznego oceni objawy depresji i pomoże znaleźć właściwe rozwiązanie. W przypadku, gdy stwierdzona jest delikatna postać może wystarczyć sama psychoterapia, bez konieczności włączania leków. Jeżeli zostanie potwierdzona depresja leczenie może łączyć działanie terapeutyczne oraz farmakologicznie. Test na depresję jest narzędziem wspomagającym w tym wyborze. Każda sytuacja jest rozpatrywana indywidualnie i zgodnie z potrzebami pacjenta prowadzone jest właściwe postępowanie medyczne.

Specjalista podpowie również jak pomóc osobie z depresją, jeżeli problem obejmuje osobę z najbliższej rodziny, przyjaciół lub współpracowników. To bardzo ważne, by wiedzieć co robić, a czego unikać w kontakcie z osobą ze stwierdzoną depresją. Jest to bardzo ważne, by właściwie postępować i pomóc poradzić sobie z tymi trudnościami.

Test znajdziesz na tej stronie.


Podziel się:
  • Ktoś pisze:

    Miałam przyjaciółkę, która jest innej orientacji i się we mnie zakochała. Odkąd mi to powiedziała stale się kłóciłyśmy, ona była o mnie zazdrosna. Zerwała przyjaźń. Od dłuższego czasu dobrze się dogadujemy, ale ja obawiam się że się w niej zakochałam. Do tego mam bardzo ciężka sytuację w domu.

  • Kuba pisze:

    Mam 13 lat i moje życie to porażka i wsumie to tyle

  • Oliwia pisze:

    Mam 12 lat