Test Becka. Darmowy test na depresję

Test Becka
Podziel się:

Jak dowiedzieliście się z poprzedniego artykułu, jedną z najczęstszych metod, która jest wykorzystywana na początku walki z depresją jest wykonanie testu na depresję. To rozwiązanie posiada wiele zalet i jest chętnie praktykowane przez osoby borykające się z nieustającym smutkiem. Jednak który test na depresję wybrać? Propozycji jest wiele, lecz przyjrzyjmy się bliżej temu najpopularniejszemu, który na całym świecie zyskał miliony zwolenników. Test Becka, bo o nim mowa, to z pewnością niekwestionowany faworyt.

Test Becka – słowo o twórcy

Popularny test na depresję został stworzony przez amerykańskiego psychiatrę Aarona Becka na początku lat 60tych XX wieku. Praktyki, które rozpoczął po ukończeniu studiów medycznych, spowodowały silne zainteresowanie psychoanalizą. Z tą dziedziną związał już swoją dalszą karierę zawodową – w 1953 roku ukończył specjalizację z psychiatrii, a oprócz prywatnej praktyki wykładał na University of Pennsylvania. Po kilku latach Aaron Beck swoją uwagę skupił na zagadnieniach odnoszących się do terapii poznawczo-behawioralnej, a także do depresji. Swoją działalnością i publikacją testu na depresję w roku 1961, rzucił nowe światło na problematykę depresji i zainspirował lekarzy do innego spojrzenia na tę chorobę.

Test Becka – dlaczego jest taki skuteczny?

Obniżony nastrój, gorsze samopoczucie, smutek i zniechęcenie – przez to, że dotykają każdego z nas i przeplatają się w naszym życiu na wielu płaszczyznach, tak trudno jest jednoznacznie oddzielić je od depresji. W początkowej fazie objawy są tak podobne, że łatwo je zbagatelizować i zignorować. Diagnoza, bez fachowej pomocy, również nie należy do najłatwiejszych. Łatwo samemu pod wpływem chwili stwierdzić, że „cierpię na depresję” bądź „mam stany depresyjne” lub też zaprzeczyć tym faktom, ale żeby określić to w miarę trafnie należy sięgnąć po sprawdzone narzędzia. Jeżeli od razu nie chcesz zgłosić się do specjalisty, a zamiast tego wolisz pomóc sobie na własną rękę, zachęcamy do skorzystania z testu Becka. O jego skuteczności świadczy:

  • opracowanie przez wybitnego psychiatrę o bogatym doświadczeniu;
  • właściwy dobór pytań;
  • przejrzystość i łatwość wypełnienia;
  • specjalna skala depresji becka, która obrazuje poziom natężenia oznak depresji i ukierunkowuje osobę rozwiązującą test na depresję do dalszych działań.

Test Becka, czyli darmowa pomoc dla wszystkich potrzebujących

Na popularność testu Becka z pewnością ma wpływ również to, iż jest on w pełni darmowy i łatwo dostępny. Każdy kto podejrzewa u siebie depresję z łatwością odnajdzie go w Internecie (link do testu Becka podajemy poniżej).

W teście możliwe są 63 punkty do uzyskania, a ponadto do testu załączona jest również skala depresji becka, która pomaga zinterpretować wyniki i świadczy o poziomie zaawansowania ewentualnej choroby. Wyniki testu należy interpretować następująco:

  • im mniejsza wartość punktowa, tym lżejsza depresja (poniżej 11 punktów mówi się nawet o jej braku);
  • analogicznie – czym więcej punktów, tym bardziej zaawansowane stadium choroby (od 26 punktów i w górę możemy mówić o ciężkiej depresji).

Test Becka jest dobrym sprawdzianem i najlepszym wstępem do ewentualnego, dalszego leczenia. Dodatkowo wyniki wykonanego testu możesz przeanalizować z lekarzem specjalistą, co ułatwia wizytę i pomaga wybrać odpowiednią ścieżkę leczenia. Jeśli jeszcze nie jesteś przekonany co do słuszności rozwiązania testu na depresję, koniecznie zajrzyj do tego  artykułu, gdzie znajdziesz wiele plusów takiego rozwiązania.

Darmowy test becka znajdziesz na tej stronie.


Podziel się: